DAINA AVOTIŅA

Dzejniecei un rakstniecei DAINAI AVOTIŅAI – 95

Daina Avotiņa dzimusi 1926.gada 4.novembrī, Valmierā. Jau vairāk nekā 20 gadus rakstniece dzīvo Alojas novadā, kur atjaunojusi dzimtas īpašumu – „Mačkalnu” mājas, un tur tapuši arī visi pēdējo gadu laikā izdotie romāni.

Pirmais dzejoļu krājums “Magoņu vasara” radīts 1965.gadā. D.Avotiņas dzejai un prozas darbiem raksturīga liriska ievirze. Ceļojuma piezīmēs “Vakaru valodas” (1968) liriskas pārdomas par iespaidiem Lietuvā, tās kultūru, vēsturi, cilvēkiem. Aprakstu grāmatā “Baltijas toverī sālīti…” (1973, sadarbībā ar J. Peteru) stāstīts par redzēto un izjusto Vidzemes jūrmalciemā, tā ļaužu dzīvi agrāk un mūsu dienās.

D.Avotiņa veicinājusi latviešu un lietuviešu savstarpējo kultūras sakaru paplašināšanos, rakstījusi par Lietuvu, tulkojusi lietuviešu un krievu rakstnieku darbus. Kopā ar V. Ļūdēnu sastādījusi latviešu dzejnieku darbu izlasi lietuviski “Zvani”(Viļņā 1968).

1965. gadā piedalījusies pirmo Dzejas dienu rīkošanā un krājuma “Dzejas diena” izdošanā.

Tieši ar D.Avotiņas dzeju savu pirmo estrādes dziesmu “Nenosūtītā vēstule” sacerēja Maestro Raimonds Pauls – 1956. gada aprīlī to radio studijā ieskaņoja liegā soprāna īpašniece Valentīna Butāne. Autores dzeja, sākot ar 70. gadiem, uzrunājusi vai visus redzamākos estrādes skaņražus – Jāni Sildegu, Gunāru Freidenfeldu, Ivaru Vīgneru, Zigismundu Lorencu, Edvīnu Zālīti, Ungaru Savicki, ar D.Avotiņas vārdiem dziesmas radījuši arī Grigorijs Zilbers, Aija Cakule, Juris Bodnieks, Aldis Drēģeris un citi.

1972. gadā izdotajā Raimonda Paula estrādes dziesmu albumā “Kurzeme” iekļauts arī dziesmu cikls ar Dainas Avotiņas vārdiem (Vientulība, Nenopūt sveci, Ērģeles naktī, Zvani, Ne jau es...). To iedziedājuši Nora Bumbiere un Viktors Lapčenoks.

Daina Avotiņa pēdējos gados pievērsusies prozai. Tapuši vairāki lasītāju iemīļoti romāni, kuros uz 20. gadsimta Latvijas vēstures notikumu fona risināti dzimtu stāsti un izvērstas varoņu personiskās drāmas. 2015.gadā klajā nākusi arī autores atmiņu grāmata “Mani spēka pīlāri” par I. Ziedoni un O. Vācieti.

D.Avotiņas ilggadējā sadarbība ar latviešu literātiem, strādājot Latvijas PSR Rakstnieku Savienībā, radusi atspoguļojumu rakstnieces otrajā atmiņu grāmatā “Paliekoši uzzibsnījumi”. Autore pievēršas plašākam 20. gadsimta 60. – 80. gadu literārās dzīves atspoguļojumam Latvijā, grāmatā iekļaujot atmiņas par daudziem izciliem un iemīļotiem autoriem – Imantu Auziņu, Māri Čaklo, Mirdzu Ķempi, Regīnu Ezeru, Āriju Elksni, Olgu Lisovsku un citiem. Vērtīga grāmata jauniešiem un studentiem, kuriem tā sniedz iespēju iepazīt izcilus autorus laikabiedru atmiņās – tātad gandrīz klātienē.

Rakstniece atzīst – ziņa par 2014.gada novembrī piešķirto Triju Zvaigžņu ordeni nākusi negaidīti, lai gan pirms gadiem 20, kad kā tulkotājai piešķirts Lietuvas valsts augstākais apbalvojums, aizdomājusies, ka pašas valstī tādu vēl nav saņēmusi. Autore smej, ka pati nemaz īsti nezina, cik grāmatu viņai iznācis, esot vismaz 30, savukārt tulkojumi, lielākoties no lietuviešu valodas, – ap 60 izdevumu.

2014.gada nogalē iznācis triloģijas “Kad lausks cērt” un “Jūlija” pēdējā daļa “Rūdis”. Tajās prototipu lomās arī pašas dzimtas cilvēku likteņi.  2016.gada rudenī, sagaidot rakstnieces 90.jubileju, iznācis romāns “Nezūdošā vērtība”.

Lasiet rakstnieces grāmatas e-grāmatu bibliotēkā – 3td.lv

Intervija ar rakstnieci par dzeju, kurā dominē mīlestības pārdzīvojumi un sievietes iekšējās pasaules atklāsme

Dainas Avotiņas dzeja un proza Aizkraukles novada bibliotēkās, skatīt šeit…

Jautājumus un ierosinājumus sūti bibliotekāram, rakstot uz e-pastu: biblioteka@aizkraukle.lv!