Dokumentālā īsfilma “Sabiedrotais”

Filmas Sabiedrotais papildu nosaukums ir Lielbritānijas loma Latvijas cīņā par neatkarību 1918. un 1919. gadā. Filmu ar Lielbritānijas vēstniecības Latvijā atbalstu veidojusi “Studija Lokomotīve”.

 

26 minūtes garā filma stāsta par situāciju pēc Pirmā pasaules kara, kad jaundibinātajai Latvijas valstij nācās iesaistīties politiskā un militārā cīņā par savu pastāvēšanu. Latvijas neatkarības izcīnīšanā nozīmīga loma bija Rietumu sabiedroto (Lielbritānijas, Francijas un ASV) atbalstam. Pirmā Latvijas neatkarības cīņu norisēs iesaistījās Lielbritānija, kuras karakuģi Latvijas piekrasti sasniedza 1918. gada decembrī.

 

Filmas scenārija pamatā ir vēsturiski dokumenti, tostarp Lielbritānijas militārās misijas vadītāja Ostina Kīnena un britu diplomāta Herberta Granta Vatsona ziņojumi Lielbritānijas valdībai par situāciju Latvijā, arī citas vēsturiskas liecības. Filmas vizuālo stāstu veido notikumu inscenējumi, fotoattēli un kinohronikas.

 

Filmas pirmizrāde notika šā gada 17. aprīlī Liepājā, kur pirms 100 gadiem Lielbritānijas karakuģi sargāja Latvijas Pagaidu valdību. Filma izrādīta Rīgā, Daugavpilī un turpinās savu cełu pie skatītājiem Latvijā un arī Lielbritānijā.

 

Filmas treileris ir pieejams šeit: https://vimeo.com/319482343.

Parole: Ally

Ievadot paroli, Ir iespēja lejuplādēt.

 

 

 

Gads: 2019 

Garums: 26 minūtes 

Filmas galvenā radošā komanda:

 

Režisors: Kārlis Lesiņš

Spēlfilmu, dokumentālo filmu, TV sižetu un īsfilmu autors. 2016. gadā saņēmis Nacionālo kino balvu Lielais Kristaps par labāko debijas filmu (Vectēva tēvs) un labāko studentu filmu (Konvertīti).

 

Scenārists: Matīss Gricmanis

Vairāku lugu, spēlfilmu un TV scenāriju autors. Izrāde Būt nacionālistam tika nominēta Spēlmaņu nakts (2016/2017) kategorijai Gada sasniegums oriģināldramaturgijā. Līdzautors Kārļa Lesiņa dokumentālajai filmai Apgāztā mēness zīmē (2017), LTV seriālam Sarkanais mežs.

 

Operatori: Mārtiņš Jurevics un Ivo Skanstiņš

Producents: Dominiks Jarmakovičs

Komponists: Edvards Broders

Montāžas režisors: Oskars Morozs

Animācija: Toms Papīrtis

Titri un grafika: Liene Ķipēna

Skaņu režisors: Edvards Broders

Balss aktieri: Herberts Laukšteins, Mikus Frišfelds, Mike Collier, Daniel Jordan Wiche, Janina Gutermann