Arhīvs

Pasaules Grāmatu un autortiesību diena – lasīšanas svētki ar latviešu autoru piesitienu

23. aprīlī ir Pasaules Grāmatu un autortiesību diena – diena, kad visā pasaulē tiek godināti ne tikai grāmatu lasītāji, bet arī tie, kuri tās rada. Man, kā grāmatu entuziastam, šī diena ir kā svētki. Tā ir iespēja ne tikai pāršķirstīt jau mīļākos darbus, bet arī palūkoties uz to, kas jauns un aizraujošs top mūsu pašu – Latvijas – literatūras pasaulē.

Pasaules grāmatu un autortiesību diena ir ikgadēja starptautiska UNESCO organizēta svinama diena, kuras mērķis ir godināt autorus, kā arī aicināt cilvēkus vairāk pievērsties gan grāmatu lasīšanai, gan rakstīšanai. To visā pasaulē svin 23. aprīlī, izņemot Lielbritāniju un Īriju, kur to atzīmē marta pirmajā ceturtdienā.

Pirmoreiz Pasaules Grāmatu un autortiesību diena atzīmēta 1923. gadā Spānijā, lai godinātu rakstnieka Migela de Servantesa nāves atceres dienu. Sākotnēji tie bijuši Katalonijas nacionālie svētki, taču kopš 1995. gada UNESCO to ir noteikusi par starptautiski svinamu dienu.

Manuprāt, lasīšana nav tikai hobijs vai brīvā laika aizpildītājs – tā ir pieredze, ceļojums un reizēm arī terapija. Grāmatas palīdz saprast pasauli, citus un pašus sevi. Tieši šodien gribas īpaši uzsvērt, cik svarīgi ir atbalstīt autorus – īpaši jaunos, kuri tikko sper pirmos soļus literatūras pasaulē.

Jaunie latviešu autori, kas gaida tavu uzmanību

Šogad mani patīkami pārsteiguši vairāki jauni latviešu rakstnieki, kuri spēj radīt dzīvas pasaules, izaicinošas domas un personāžus, kuri paliek prātā ilgi pēc pēdējās lappuses.

1. Rvīns Varde“Kur tu biji”. Stāstu krājums, kas ir gan intīms, gan sociāli jūtīgs. “Kur tu biji” ir stāsts par jaunieša pazušanu – fizisku, emocionālu. Grāmata pieprasa lēnu lasīšanu un iedziļināšanos – un atmaksājas ar spēcīgu pēcrezonansi, kas liek domāt – šī būs īstā izvēle.

2. Lelde StumbrePerfekcioniste”. Tas ir psiholoģiski intensīvs romānas par sievieti, kura mēģina noturēt savā dzīvē līdzsvaru starp profesionālajām ambīcijām un sabiedrības gaidām. Stāsts par trauslumu aiz ārēji nevainojamas fasādes. Šis darbs īpaši uzrunās tos, kas paši kādreiz jutuši spiedienu būt “ideāliem”.

3. Toms Deimonds Barvidis“Zaļā dzīle”. Latviešu fantāzijas literatūra kļūst arvien drosmīgāka, un Barvidis ar savu debijas romānu “Zaļā dzīle” to pierāda pārliecinoši. Šis darbs aizved mūs uz pasauli, kur daba nav tikai fons vai vide – tā ir dzīva, domājoša un bieži vien spēcīgāka par cilvēku gribu. Romānā savijas maģiskas dzimtas leģendas, senas zināšanas un varas spēles, kas liek pārdomāt, cik liela cena maksājama par to, lai saglabātu līdzsvaru starp cilvēku un vidi.

Autortiesības – neredzamais, bet būtiskais

Šai dienai ir vēl viena svarīga puse – autortiesības. Tās bieži vien tiek ignorētas vai pārprastas. Diemžēl joprojām pārāk bieži redzu situācijas, kad cilvēki bez domāšanas lejupielādē e-grāmatas no nelegālām vietnēm vai dalās ar failiem, neapzinoties, cik daudz darba un enerģijas autors ir ieguldījis. Ja mēs gribam, lai literatūra attīstās, mums ir jāatbalsta tie, kas to rada – tas ir mūsu kā lasītāju pienākums.

 Ko šodien lasīšu es?

Man uz galda šobrīd stāv ir kaut kas, kas vienlaikus izaicina, provocē un liek justies mazliet neērti – Mišela Velbeka romāns “Elementārdaļiņas. Tas ir darbs, kuru nevar vienkārši “palasīt” – tas tevi ierauj, sakrata un pēc tam vēl ilgi nelaiž vaļā. Galvenie varoņi – divi pusbrāļi, kas ir tik atšķirīgi, cik vien iespējams – ir kā simboli divām mūsu laikmeta sejām: viens izdzīvo iekšēju tukšumu seksuālās apsēstības pasaulē, otrs – intelektuāli izolējas, meklējot dzīves jēgu zinātnē. Lasot, jūtos tā, it kā mēģinātu izprast kādu ļoti personīgu vēstuli, kuru neviens nav gribējis, lai es redzu.

Pasaules Grāmatu un autortiesību dienā, aicinu tevi paņemt rokās grāmatu – jebkuru. Latviešu vai ārzemju. Veco vai jauno. Papīrā vai digitāli (bet legāli!). Un ļaujies tai pasaulei, ko radījis kāds cilvēks, kurš izvēlējies dzīvot starp vārdiem.

Lasīšana ir mazliet kā maģija – un tieši šodien mēs svinam visus burvjus, kas to padara iespējamu.


Informāciju sagatavoja: Ž.Kaufmane