Arhīvs

Literatūras izstādes septembrī

SEPTEMBRA JUBILĀRS

Dzejniekam Knutam Skujeniekam – 85!

K.Skujenieks dzimis 1936. gada 5. septembrī Rīgā, rakstnieka Emila Skujenieka ģimenē.

1962. gadā apsūdzēts par pretpadomju propagandu un notiesāts uz septiņiem gadiem Mordovijas lēģeros, kur turpināja rakstīt dzeju – sacerēti apmēram 1000 dzejoļi. Savu pirmo dzejas krājumu „Lirika un balsis” dzejnieks varēja publicēt tikai 1978. gadā.

Pēc atgriešanās no izsūtījuma K. Skujenieks pievērsies atdzejai, kļūdams par vienu no ievērojamākajiem cittautu dzejas pazinējiem un tulkotājiem. Viņa atdzejoto autoru vidū ir Federiko Garsija Lorka, Gabriela Mistrāla, Janis Ricos, Tomass Transtrēmers, Ingera Kristensena u.c., kā arī daudzu Eiropas tautu tautasdziesmas. 2001. gadā iznāk unikāla K.Skujenieka sastādīta un atdzejota grāmata “Dziesma, ej viegli pa manu sirdi”, kurā sakopoti paraugi no visu Eiropas tautu 20. gadsimta dzejas oriģinālvalodā un Skujenieka atdzejojumā. Apbalvots ar Spānijas Katoļu Izabellas ordeni, Triju Zvaigžņu ordeni, Lietuvas Lielkņaza Ģedimina ordeni. 2008. gadā saņēmis Baltijas Asamblejas balvu literatūrā par “Rakstiem”, kas izdoti astoņos sējumos. K.Skujenieks divreiz saņēmis Literatūras gada balvu – 2001. gadā par labāko atdzejas grāmatu un 2010. gadā par mūža ieguldījumu literatūrā.

2014. gada rudenī Knuts Skujenieks „Gaismas pilij” uzdāvinājis savu bibliotēku – 5000 grāmatu, rokrakstu un skaņuplašu.


DZEJAS DIENAS 2021

Poētiskais ceļojums dzejas mīļotājiem, radītājiem, lasītājiem un klausītājiem…

Pirmā Dzejas diena tika rīkota 1965. gada 11. septembrī Komunāru parkā (pašreizējā Esplanādē), tādējādi atzīmējot latviešu dzejnieka Raiņa 100. dzimšanas dienu. Tajā atklāja Raiņa pieminekli.

” Septembris – dzejas dienu mēnesis. Dzejnieki – novadnieki.”


RAKSTNIEKI UN RAKSTNIECES MŪSDIENU LATVIEŠU LITERATŪRĀ

Rakstnieki rada savas grāmatās tieši tāpat, kā mēs rakstām savu dzīvi. Rakstnieks var aizvadīt jebkuru personāžu jebkādā notikumā ar tādu mērķi, kādu vien iedomājas, iedvest tam visam īpašu jēgu.

Rakstnieka zelta rezerve ir viņa domu un dzīves novērojumu krājums.


IZSTĀDES BĒRNU LITERATŪRAS NODAĻĀ

 “Burtiņš tur, burtiņš te…”


“Es mācos skaitīt”