Arhīvs

Jāņa Bleses grāmata sāk jaunu ceļu pie lasītājiem

Vasaras vidū ceļu pie lasītājiem sāk Jāņa Bleses mūža darba “Koknese. Ar atskatu tālākā pagātnē” atkārtotais izdevums. Izdevniecība “Jumava” sadarbībā ar Kokneses novada pašvaldību piepildījusi daudzu koknesiešu izteikto vēlējumu par vērtīgā izdevuma atkārtotu izdošanu.

Koknese ir brīnišķīgā vietā, kur senatnes elpa pulsē Kokneses pils laukakmeņos un vienuviet satiekas divas upes. “Mūžs ieausts Koknesē – Latvijas sirdī” – domās bieži teic ne viens vien koknesietis, dzīvojot un veidojot savu stāstu vienā no skaistākajiem un kultūrvēsturiski interesantākajiem novadiem Latvijā. Savu stāstu par Koknesi pirms 22 gadiem  uzdāvināja Jānis Blese – skolotājs, novadpētnieks, dzejnieks un sirdī koknesietis, kurš vienmēr ar lepnumu nesa savas dzimtas vārdu. Dzimis rīdzinieks, tomēr Dzimtenes izjūtā tik piederīgs Pērses un Daugavas krastiem.

1998. gadā Kokneses vidusskolas absolventa Pētera Jankava vadītajā apgādā “Atēna” klajā nāca Jāņa Bleses mūža lielākais veikums – izdevums “Koknese. Ar atskatu tālākā pagātnē”.

Grāmatas atvēršanas pasākumā izdevniecības “Jumava” vadītājs Juris Visockis uzsvēra: “Atkārtotais izdevums ir veiksmīgas sadarbības rezultāts ar Kokneses novada pašvaldību. Iepazīstot Jāņa Bleses grāmatas pirmā izdevuma bagāto vēstures materiālu, bijām pārliecināti, ka šāda grāmata būs saistoša ne tikai koknesiešiem, tā uzrunās ikvienu lasītāju, kuram interesē Latvijas vēsture. 

Jāņa Bleses grāmata visus šos gadus ir bijusi un turpinās būt izsmeļošs ceļvedis pa senās Hanzas pilsētas vēstures lappusēm un lieliska rokasgrāmata skolotājiem Kokneses novada vēstures mācīšanā, sākot no 12. gadsimta līdz 20. gadsimta 90. gadiem.  

Apcerējums iedalīts septiņās nodaļās, katrā aplūkojot kādu Kokneses novada daļu.

  1. nodaļā stāstīts par Kokneses pils jeb cietokšņa vēsturi un tai blakusesošās Kokneses pilsētas pastāvēšanas laiku. Pilskalns bijis apdzīvots 1. g. t. pirms Kristus, bet visblīvāk – 5.-9. gs. 13. gs. rakstu pieminekļos minēts valdnieks Vesceke.
  2. nodaļā vēstīts par Kokneses pagasta zemēm uz austrumiem no pils un par bijušo Pasta muižu, no kuras lielas zemes platības tagad guļ zem ūdens.
  3. nodaļā apskatīts tagadējais Kokneses centrs, kura atrašanās vieta lielā mērā saskan ar kādreizējās Kokneses muižas tuvāko apkārtni. Tiek aplūkota muižas īpašnieku maiņa kopš tās dibināšanas līdz agrārreformai, raksturota Kokneses evaņģēliski luteriskā baznīca, kādreizējā Jaunā pils, parks un jaunais Kokneses dzīvojamo ēku komplekss.
  4. nodaļā stāstīts par apkārtni ap Kokneses dzelzceļa staciju, par kādreizējo pagastnamu un zemēm līdz Ūsiņiem, Birzniekiem un lejup pa Pērsi Kokneses Mācītājmuižai.
  5. nodaļa veltīta Atradzei un Mācītājmuižai, to vēsturei un pārmaiņām gadu gaitā. Ar Mācītājmuižu saistīta Kokneses draudzes skola un tās vēsture.
  6. nodaļā aprakstīts Kokneses pagasta rietumu gals līdz Aizkraukles robežām. Stāstīts par Bilstiņu muižas izveidošanu  un tās sadalīšanu apbūves gabalos pēc agrārreformas, pieminēti pazīstami ļaudis, kas šeit dzimuši vai dzīvojuši.
  7. nodaļa veltīta atmiņām par ūdens klāto kādreizējo Kokneses skaistāko daļu – Daugavas ieleju un Pērses gravu. Apcerētas ģeoloģiskās, botāniskās un estētiskās vērtības, kas gravas krastos gājušas bojā pēdējos gadu desmitos.

Grāmatai pievienots plašs izmantotās literatūras saraksts, kas ļauj katram interesentam gūt plašākas ziņas par Kokneses novadu.

Atkārtotais izdevums papildināts ar krāsainu ielikumu, kurā ir fotomateriāli no Aināra Brieža, Ingus Pugačova, Inta Luksa kolekcijām un no Kokneses Tūrisma informācijas centra arhīva.