Kino jaunumi un klasika
Pašlaik 204 Latvijas filmu izlasi iespējams legāli un bez maksas skatīties Nacionālā kinocentra vietnē filmas.lv . Te atradīsit kā kino šedevrus no pašiem pirmsākumiem – piemēram, 1930. gadā uzņemto Aleksandra Rusteiķa mēmo filmu “Lāčplēsis” –, tā padomju laika kino arhīva darbus, arī “Ābols upē”, “Motociklistu vasara”, “Ceplis” un “Ezera sonāte”, kā arī samērā jaunus dokumentālā un spēles kino darbus un animāciju līdz pat 2019. gadam.
Filmu studija “Deep Sea Studios” un jaunais kinorežisors Matīss Kaža par simbolisku samaksu piedāvā interneta vidē noskatīties tikko uz kino ekrāniem iznākušo M. Kažas jaunāko pilnmetrāžas dokumentālo filmu “Klejotāji”. Vēl vairāk – bez maksas interneta lietotājiem visā pasaulē ir iespēja noskatīties trīs studijā veidotas filmas – dokumentālo filmu “Vienu biļeti, lūdzu!”, dokumentālu portretstāstu “Vīrietis un dālijas”, kā arī spēles īsfilmu “Meierholda lidojums”, kurā krievu avangarda režisoru Vsevolodu Meierholdu atveido JRT aktieris Kaspars Znotiņš.
Hronoloģiski vecākās filmas atrodamas “archive.org” – interneta bibliotēkā, kurā glabājas miljoniem ierakstu, TV un radioraidījumu, filmu, grāmatu un daudz kā cita. Daudzie sadarbības partneri ļāvuši izveidot platformu ar ļoti daudzpusīgu informāciju un tās nesējiem, tomēr galvenokārt “archive.org” orientēts uz amerikāņu dzīvi un kultūru. Iespējams atrast arī pagājušā gadsimta 30. un 40. gados radītas zinātniskās fantastikas filmas, mājas video, pioniera Žorža Meljesa darbu kolekciju, Sergeja Eizenšteina “Que Viva, Mexico” (1931), Nīnas Peilijas animācijas filmas. Plaša, pārskatāmi pa žanriem sadalītās nodaļās amerikāņu kino klasika skatāma arī retrovision.tv.
Bet vairāk nekā 1000 filmu piedāvā noskatīties “openculture.com/freemoviesonline”, skatītāju ērtībai izveidojot pārskatāmu dalījumu. Šeit atrodama gan klasika un iespaidīga mēmā kino kolekcija, gan neatkarīgais kino, dalījums pa žanriem, arī Andreja Tarkovska, Alfrēda Hičkoka un Čārlija Čaplina filmas, oskarotie lielā ekrāna darbi un 125 filmas, kas tapušas Korejā un publiski padarītas pieejamas, pateicoties Korejas Kino arhīvam, kā arī Kanādā tapusī un godalgotā animācija. Bonusā – norādes, kur vēl meklēt legāli internetā skatāmas filmas.
Par skatītāju sasniegšanu rūpējas arī dokumentālisti. Saitē topdocumentaryfilms.com filmas izvietotas pa tēmām (biogrāfijas, daba, māksla un mākslinieki, sports, reliģija, psiholoģija u. c.), šeit atrodama arī Vitālija Manska filma “Putina liecinieki” (2018).
Krievijas studija “Мосфильм” publiskoja vairāku simtu lielo kolekciju vietnē “You Tube”, kur skatāmas arī Sergeja Eizenšteina “Aleksandrs Ņevskis” (1938) un Andreja Tarkovska “Andrejs Rubļovs” (1966), “Solaris” (1972) un “Spogulis” (1975), kā arī klasikai piederīgās Georgija Danelijas filmas “Veiksmes džentlmeņi” (1971) un “Mimino” (1977), kā arī “Tuksneša baltā saule” (1970) un Eldara Rjazanova “Cietsirdīgā romance” (1984) un “Stacija diviem” (1982). Daļai filmu ir subtitri angļu valodā.
Viens no ievērojamākajiem dokumentālā kino festivāliem pasaulē IDFA tagad ļauj par brīvu skatīties 300 filmas, kas bijušas tā programmā (sk. vietnē “idfa.nl”).
https://vimeo.com/deepseastudioslv