Arhīvs

Latvijas Bibliotēku portāla rakstu apkopojums

Latvijas Bibliotēku portāla rakstu apkopojums
2020. gada februāris
Rakstu sērija par lasīšanas paradumiem 

Visa 2019. gada garumā Latvijas Nacionālā bibliotēka literatūras un filozofijas žurnālā “Punctum” publicēja rakstu sēriju par lasīšanas paradumiem, lasītāju dzīvesstāstiem un grāmatu likteņiem Latvijas teritorijā no 13. līdz 21.gadsimtam. Sērijas rakstus iespējams ne tikai izlasīt žurnālā “Punctum”, bet arī noklausīties audioeseju formātā Latvijas Radio raidījuma “Īstenības izteiksme 15 minūtēs” ierakstos. Tāpat Osvalds Zebris ir izveidojis pētījumu pārstāstus, kas publicēti 8 rakstu sērijā ziņu portāla DELFI sadaļā “Kultūrvide”.
Latvijas Bibliotēku portālā publicēts apkopojošs materiāls par minētajām publikācijām.

Lasīt vairāk

Atvērto saistīto datu kolekcija “Rainis un Aspazija” (RunA)RunA atklāj Raiņa un Aspazijas mantojumu jaunā rakursā – savstarpēji saistītas informācijas veidā, un ir pirmā šāda veida kolekcija Latvijas atmiņas institūciju vidē. Sākotnēji izveidota 2016. gadā kā pilotprojekts, bet 2019. gada nogalē RunA kolekcija tika atklāta jaunā veidolā.
Kolekcija kopumā radīta ar mērķi attīstīt to kā atvērtu resursu humanitāro zinātņu pētniekiem un studentiem, kā arī visiem Raiņa un Aspazijas interesentiem Latvijā un ārpus tās.

Lasīt vairāk

Profesionālā prakse un pieredze Losandželosas Laikmetīgās mākslas galerijā

2019. gada novembrī darbu Latvijas Nacionālās bibliotēkas Krājuma saglabāšanas centrā atsāka krājuma saglabāšanas speciāliste Sintija Saldābola, kura gadu atradās Losandželosā, ASV, kur Baltijas-Amerikas Brīvības Fonda (BAFF) profesionālās prakses ietvaros uzkrāja zināšanas laikmetīgo mākslas kolekciju saglabāšanā un eksponēšanā, strādājot Losandželosas Laikmetīgās mākslas galerijā (LACE).

Lasīt vairāk

Konferences 2020. gadā atvērtās zinātnes kontekstā

Ar katru gadu atvērtās zinātnes (Open Science) kustība gūst pārliecinošu atbalstītāju vairumu akadēmiskajās aprindās, izpratne par atvērtās zinātnes niansēm vairojas, tādēļ šķiet pašsaprotami, ka 2020. gadā daudzviet plānotas dažādas konferences un semināri, kas sola aizraujošus ceļojumus atvērtās zinātnes pasaulē.
Aicinām iepazīties ar plānotajiem pasākumiem un izmantot iespēju piedalīties tajos!

Lasīt vairāk

Literatūras pētnieku diskusija par tendencēm 2019. gada literatūrā

2019. gada nogalē, 13. decembrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bibliotēkzinātnes lasītavā notika Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā projekta “Profesionālās pilnveides programma “Literatūras zināšanas mūsdienīgam bibliotekāram”” noslēdzošā norise – literatūrzinātnieku diskusija par 2019. gadā izdoto oriģināl- un tulkoto daiļliteratūru.
Diskusijā pētnieki vērtēja publicēto literatūru, kā arī sarunā skāra grāmatu lasīšanas un pirkšanas paradumus un tendences.

Lasīt vairāk

Bibliotēkas kā kultūras pamatpakalpojums  

Pasaules pilsētu foruma (World Urban Forum) desmitajā sanāksmē apspriesta kultūras un inovāciju loma iespēju pilsētu radīšanā, uzsverot bibliotēku kā kultūras pakalpojuma ieguldījumu un potenciālu. Foruma Deklarēto darbību dokumentā uzsvērts, ka bibliotēkas ir kultūras pakalpojums, kas ļauj vietējām un reģionālajām pašvaldībām virzīties uz sociālo, ekonomisko, vides, politisko un kultūras progresu.

Lasīt vairāk

Latviski pieejams mācību materiāls jauniešu avotkritikas prasmju uzlabošanai

Lai veicinātu Latvijas jauniešu avotkritikas prasmes UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina izmantot Zviedru institūta radīto materiālu vidusskolēniem “Fake ? fact”, kurš tagad ir pieejams arī latviešu valodā.
“Fake ≠ fact” tiek aplūkoti dažādi naratīva veidošanas paņēmieni un kā tajos atpazīt manipulāciju, kas radīta, lai slēptu nepatiesu un maldinošu informāciju. Tas māca informācijas avota un propagandas kritisku izvērtēšanu un iepazīstina ar paņēmieniem, kas palīdz identificēt informācijas avotu.

Lasīt vairāk

Latvijas Bibliotekāru biedrība aicina aizpildīt Baltijas bibliotekāru aptauju

Pēc 2018. gadā Somijā veiktās aptaujas parauga Igaunijas Bibliotekāru biedrība sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību un Lietuvas Bibliotekāru biedrību vēlas izpētīt, kā bibliotekāri Igaunijā, Latvijā un Lietuvā uztver savu lomu šobrīd un nākotnē un kā pastāvīgās pārmaiņas veicina bibliotēku attīstības, bibliotekāru domāšanas un sabiedrības izmaiņu procesus.

Lasīt vairāk

 

Par citām bibliotēku nozares aktualitātēm lasiet Latvijas Bibliotēku portālā www.biblioteka.lv

Arī tu vari piedalīties Bibliotēku portāla satura veidošanā atsūtot sagatavoto / atrasto informāciju uz e-pastu portals@lnb.lv