Literatūras izstādes novembrī
Mēneša jubilārs
04. novembrī
Daina Avotiņa
Rakstniece, dzejniece
Daina Avotiņa dzimusi 1926. gada 4. novembrī Valmierā. Autores pirmā literārā publikācija – dzejolis “Viņš mīl?” publicēts žurnālā “Karogs” 1954. gadā. Pirmais dzejas krājums “Magoņu vasara” izdots 1965. gadā. Autores pūrā ir 11 dzejoļu krājumi, 23 prozas darbi, kā arī daudzi tulkojumi no lietuviešu, krievu, vācu un moldāvu valodām. Daina Avotiņa saņēmusi Lietuvas Virsnieka krustu “Par nopelniem Lietuvas labā”.
D. Avotiņa ir arī Dzejas dienu viena no dibinātājām un organizētāja, allaž bijusi sociāli aktīva radošā procesa veidotāja un dokumentētāja. Savos prozas darbos autore rakstījusi par dažādiem vēsturiskiem likteņstāstiem, plaši atainojusi 20. gadsimta 60.–80. gadu literāros procesus Latvijā un atmiņu publicējumos fragmentējusi ievērojamus laikabiedrus. Latvijas lasītājiem D. Avotiņa ne tikai stāsta par leģendāru personību dzīvi un radošo darbu, bet arī cik liela nozīme ir savstarpēji diplomātiskām, koleģiālām attiecībām.
Dainas Avotiņas dzeja iedvesmojusi komponēt mūziku Pauli Dambi, Romualdu Jermaku, Aldoni Kalniņu, Juri Kalsonu, Valteru Kaminski, Aleksandru Kublinski, Jāni Ķepīti, Zigfrīdu Miglinieku, Edgaru Račevski, Ģedertu Ramanu, Ivars Vīgners un vēl daudzus citus.
Viņas nozīme latviešu literatūras attīstībā novērtēta 2015. gadā, piešķirot Triju zvaigžņu ordeni. 2022. gadā D. Avotiņai piešķirta Latvijas Literatūras gada balva par mūža ieguldījumu literatūrā.
Tuvplānā: Ziemeļvalstu literatūra un kultūra
Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa bibliotēkās ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē Biedrības Norden (Foreningen Norden Forbund), bet Latvijā – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru. Ziemeļvalstīs projekts norisināsies jau 27. reizi, Latvijā – 26. reizi. Nedēļas galvenais uzdevums ir Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana.
2024. gadā tiek atzīmēta 80. gadadiena kopš Islandes neatkarības iegūšanas. Ziemeļvalstu Literatūras nedēļa vēlas atzīmēt šo vēsturisko notikumu, un tāpēc šogad galvenā uzmanība tiek pievērsta Islandei un tās bagātīgajam literārajam mantojumam. Šī gada tēma Brīvība ziemeļos ļauj pārdomāt, ko brīvība nozīmē cilvēkiem Ziemeļvalstīs, kā tā tiek iemiesota un atklāta literatūrā. Brīvība ir jēdziens, kam var būt daudz izpausmju: no personas brīvības dzīvot tā, kā tā vēlas, līdz nāciju centieniem pēc neatkarības un suverenitātes.
Izstādes skatāmās Aizkraukles novada centrālās bibliotēkas Pieaugušo literatūras nodaļā.
Informāciju sagatavoja: I. Rubule, Ž.Kaufmane