Arhīvs

Izdod un dāvina bibliotēkām akadēmiķa Vitauta Tamuža memuārus

Iznākusi Elvitas Rukas grāmata “Kāda pētnieka dzīve”. Tas ir izcila zinātnieka, akadēmiķa un Latvijas materiālmehānikas zinātniskās skolas radītāja Vitauta Tamuža dzīvesstāsts – zinātnieka cilvēciskais portrets. Grāmata apkopo Vitauta Tamuža un viņa līdzbiedru atmiņas, kas veido dokumentāli spēcīgu laikmeta ainu un stāsta par mūžīgām, nepārejošām vērtībām – dzīvesprieku, neatlaidību, draudzību, spītību savu mērķu sasniegšanā.

 

Vitauta Tamuža atklājumi, darbi un audzēkņi ietekmējuši materiālu zinātnes attīstību pasaules līmenī. Akadēmiķa dzīvi un darbošanos raksturo nerimstoša zinātkāre, sekošana savam aicinājuma, daudzpusība, plašs skats uz dzīvi, kopsakarību meklēšana, dabiska patiesības un taisnīguma apziņa, kas zinātni neieslēdz kā stikla būrī, bet padara to par gaismas avotu. Vitautam Tamužam piemīt kritisks prāts un cilvēcisks šarms. Akadēmiķim vienlīdz tuvas ir zinātne un māksla, jo tās spēj palikt mūžībai. Viņš mīlējis abas jomas, zinātnē vienmēr meklējot eleganci un iekšējo skaistumu. “Man, savā laikā atstājot Maskavas Universitāti, bija radusies strikta un varbūt pat nekaunīga pārliecība: man vienalga, kāda ir manu rezultātu attieksme pret realitāti, bet šiem rezultātiem jābūt iekšēji skaistiem un elegantiem,” atzīst Tamužs.

 

Dokumentālās prozas un līdzcilvēku memuāru autore Elvita Ruka, pierakstot ievērojamā akadēmiķa atmiņas un atziņas: Mani vienmēr ir interesējuši dzīvi un dzīvespriecīgi cilvēki. Uzskatu, ka īstām atmiņām, memuāriem, cilvēka piedzīvotajam un pārdzīvotajam ir liels spēks. To dokumentēt ir svarīgi šobrīd, kamēr cilvēki par savu laiku liecina paši. Pēc tam ir fikcija un interpretācija, bet vitālais spēks ir cilvēku personībās. Ir svarīgi saprasties un nenokavēt. Pats galvenais, kas ir vajadzīgs šādam darbam – laiks.”   

 

Grāmata „Kāda pētnieka dzīve“ ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrības starpniecību dāvināta visām 792 Latvijas publiskajām bibliotēkām. Simboliski šo dāvinājumu grāmatas atvēršanas svētkos saņēma LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone: „Bibliotēku un lasītāju skaits Latvijā ir apliecinājums lasītpriekam un mīlestībai uz grāmatām. Vitauta Tamuža dzīvesstāsta dāvinājumam bibliotēku lasītājiem ir īpaša vērtība – tas ir stāsts par personības saskari ar laikmetu, par aizrautību, sasniegumiem un vērtībām.  Un šodien, kad pagātni nereti mēģina vienkāršot, tas ļaus saskatīt nianses. Man personīgi dokumentālā proza vai memuārliteratūra kļūst arvien tuvāka. “

 

Savā ziņā var teikt, ka šoreiz tēvs sekojis dēla paraugam, dokumentējot savas atmiņas. Pirms trīs gadiem iznāca Vitauta Tamuža dēla Viestura grāmata “Ķīmiķis ķemmē un saķemmē” – pieredzes stāsts par dzīvi, politikas un biznesa aizkulisēm Arī Viestura stāsts tapa kopdarbā ar Elvitu Ruku un tika dāvināts Latvijas bibliotēkām.

 

Abu grāmatu vizuālo tēlu veidojusi māksliniece Katrīna Vasiļevska. Grāmatu literārā redaktore ir izcilā profesionāle Gundega Blumberga, kas dokumentālo prozu uzskata par vērtīgu izziņas avotu, aizraujošu lasāmvielu un godīgu laikmeta ainu.